poniedziałek, 16 grudnia 2019

JAK UGRYŹĆ WIELKIE JABŁKO, CZYLI NIEPRAKTYCZNY PRZEWODNIK PO NOWYM JORKU: NOWOJORSKIE PRZEPISY DROGOWENOWOJORSKIE PRZEPISY DROGOWE – przepisy, które w praktyce nie istnieją i generalnie sprowadzają się do tego, żeby robić tak, aby za wszelką cenę przejść na drugą stronę ulicy i ujść przy tym z życiem.
Pierwsza zasada jest taka, że czerwone światło w Nowym Jorku nic nie znaczy. Przynajmniej dla pieszych. Owszem, sygnalizacja zmienia się niekiedy na białą albo zieloną, ale nie radziłabym zwracać na to większej uwagi, bo wszystko wskazuje na to, że projektowana była przez daltonistów i dla daltonistów. Ten, kto nigdy daltonistą nie był, staje się nim niedługo po przybyciu do Big Apple. Jeśli jesteś pieszym, śmiało przechodź na czerwonym, bo robią to wszyscy i nie ma co zgrywać indywidualisty, chyba że chcesz wyjść na idiotę. Albo turystę. Jeśli ktoś czeka na zmianę świateł, jest na sto procent turystą, a na dwieście niemieckim turystą, czyli pierwszym w kolejności do okradzenia. Oczywiście, na czerwonym przechodzicie na własną odpowiedzialność. Tak samo jak na zielonym, które bardzo często nic nie znaczy dla kierowców i można zostać przejechanym na środku pasów, mając i zielone światło, i rację. Dlatego nie ma co się awanturować, bo kierowca może wcisnąć gaz do dechy i to, że macie rację, mogą wam już wyryć tylko na nagrobku.
Warto pamiętać o tym, że mało kto w Nowym Jorku wie, po co jest kierunkowskaz, za to wszyscy wiedzą, po co jest klakson. W rezultacie, nigdy nie wiadomo, kiedy samochód skręca a kiedy jedzie prosto, co w najlepszym wypadku może skończyć się tym, że będziecie czekać jak głupi, aż auto przejedzie, a ono skręci, w najgorszym uznacie, że skręca, a ono pojedzie prosto, tyle że już się o tym nie dowiecie, bo zostanie z was mokra plama. Nie ma za to żadnego problemu z tym, żeby usłyszeć nadjeżdżający samochód, bo w Nowym Jorku trąbi się ciągle, w kółko i na okrągło, a co najważniejsze, bez żadnej przyczyny. Nikt za to nie wlepia mandatów, więc kierowcy korzystają z tego prawa od rana do wieczora, trąbiąc nie tylko na przechodzące przez pasy kobiety, ale też na czerwone światło, jakby w ten sposób można było wymusić coś i na kobiecie, i na sygnalizacji świetlnej.
Warto też zwrócić uwagę na to, że po Nowym Jorku jeździ bardzo dużo głuchej młodzieży, którą można poznać po tym, że samochód usłyszycie na długo przed jego pojawieniem się a w zależności od tego, jaka muzyka rozbrzmiewa z głośników, ustalicie narodowość kierowcy, co może pomóc w identyfikacji sprawcy wypadku drogowego.
Jednym słowem, przed każdym przejściem prze ulicę zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsutuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każde przejście przez ulicę, niewłaściwie zastosowane, zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

Niniejszy przewodnik nie ma nic wspólnego z przewodnikiem Pascala, więc czytacie go na własną odpowiedzialność. Poza tym pamiętajcie, że z bezsensowną poradą jest jak z poduszką powietrzną: nic w niej nie ma, a może uratować życie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Statystyki wizyt:Recenzje

Wywiady

Artykuły